אקנה בגב

אקנה נפוץ בעיקר על הפנים, אבל לעתים זולג גם לגב ולכתפיים. ישנם אנשים רבים שסובלים מאקנה בגב, למה דווקא האזורים הללו נדבקים גם הם במחלה? והאם ניתן לצמצם אקנה בגב? התשובה נחלקת לשניים: גב הוא אזור הורמונלי שיש בו בלוטות שומן רבות וכן זקיקי שיערות. אקנה בגב נגרם על ידי הצטברות שומן בזקיקי השיער או בלוטות הזיעה. בלוטות הזיעה נמצאות בכל הגוף, כולל הגב.

עם זאת, לא לכל מי שסובל מאקנה בגב יהיה גם אקנה בפנים. עבור אנשים מסוימים, עור הפנים שלהם עשוי להיות צלול בעוד גבם מכוסה בפצעונים ונקודות שחורות. מה כדאי לדעת על אקנה בגב? למה זה קורה? והמלצות להתמודדות עם אקנה בגב.

תוכן עניינים
אקנה בגב - 1
אקנה בגב

אקנה בגב ובכתפיים - למה זה קורה?

האזור הכי נפוץ להתפרצות האקנה זה עור הפנים, אבל ישנם אזורים נוספים שמצטרפים "לחגיגה". אקנה מופיע באזורים בגוף שיש בהם ריכוז גבוה של בלוטות חלב ולכן הם מהווים מצע אולטימטיבי להתפתחות הפצעים. אומנם צפיפות בלוטות החלב באזורים הללו היא נמוכה בהשוואה לעור הפנים, אבל בכל מקרה הפצעים כואבים ומציקים. 

אקנה מתפרץ בעיקר בגיל ההתבגרות, כאשר הגוף חווה "טלטלה" הורמונלית. השינויים הללו ברמות ההורמונים בגוף גורמות לפעילות יתר של בלוטות החלב והן מפרישות עודף של שומן על פני העור.

בנוסף, אקנה בגב ובכתפיים מתפרץ גם כאשר ישנו מתח נפשי ולחץ, לדוגמה לפני בחינות ובמצבים חברתיים אחרים שכבני נוער וכאנשים בוגרים אנו נדרשים להתמודד איתם. גם הגנטיקה משפיעה על תופעת האקנה, אם במשפחה אחד ההורים סבלו מאקנה, יתכן והוא יעבור בגנים גם לילדיהם. בכל מקרה, בכל מצב דלקתי, אקנה יכול לעבור גם לגב ולכתפיים.

זכרו שפצעי אקנה נוצרים בגלל חיידק פ. אקנה ולכן החיידק "מדביק" אזורים שנוגעים במוקדים דלקתיים. לפיכך, אקנה יכול "לעבור" בין אזורים שונים בגוף ולהפיץ את המחלה גם לאזורים סמוכים לעור הפנים. 

הטיפול המומלץ לאקנה בגב

לפני שנדבר על טיפול באקנה בגב, נזכיר רגע מדוע הוא מתפרץ באזורים הללו: כאמור, שינויים הורמונליים, גנטיקה , תזונה וכדומה מהווים את הזרז להתפרצות המחלה, מאחר והם גורמים להפרשת חלב מוגברת והעור נעשה שומני במיוחד. ברגע שמצטבר שומן רב, זה גורם לזקיק השערה להחסם. מכיוון שחיידק האקנה הוא אנ-אירובי, זאת אומרת שהוא משגשג בשביבה ללא חמצן, הוא מתפתח מתחת לפני העור ועושה את כל הבלאגן.

ברגע שמתחיל אקנה בפנים, כדאי לבחון ולהסתכל גם על אזור הכתפיים, הגב, הישבן, החזה והזרועות. יתכן והאקנה התחיל גם באזורים הללו וכדאי לטפל בו בתחילתו, לפני שהוא מתפשט. 

כאשר מתחיל אקנה בגב, נבצע במסגרת הטיפול באקנה מספר פעולות: 

  1. ניקוי שטח הגב באמצעות סבון חומצה סליצילית – החומצה מסייעת להפחתת השומניות בעור, ומזרזת את התחדשותם של תאי העור. 
  2. לאחר הניקוי הראשוני, נבצע פילינג אלפא ביתא הידרוקסי או פילינג אנזימתי, תלוי בחומרת האקנה. 
  3. נבצע ניקוז של קומודונים (ראשי המוגלה השחורים והלבנים).
  4. נחטא את השכבות התת-עוריות באמצעות מכשיר חדשני לחיטוי וכיווץ נקבוביות העור בתדר גבוה. 
  5. נמרח מסכה סופחת ומכווצת תאים. 
  6. לאחר רבע שעה, נמרח על הגב קרם הרגעה, לחיטוי ולהעשרת העור בלחות. 

המלצות נוספות להתמודדות עם אקנה בגב

חשוב שהטיפול יבוצע בסמוך לזיהוי המחלה. לעתים, כאשר מתחיל אקנה בפנים כבר כדאי להתחיל עם טיפול מונע, בכדי למנוע את התפשטותו לאזורים סמוכים, כמו הגב או הכתפיים. הטיפול צריך להיות הדרגתי ולהתבצע אצל קוסמטיקאית מוסמכת, מומחית לטיפול באקנה. בנוסף, חשוב שיהיה לה ניסיון רב והמלצות מלקוחות שעברו אצלה טיפול בעבר. 

קראו עוד על אקנה ועל אקנה בגב